St Nicholas Church of England Primary School and Nursery

St. Nicholas
Church of England Primary School and Nursery

St George's Gate
Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery Life at St Nicholas Church of England Primary School and Nursery
 
Inspiring learning to last a lifetime.

Sporting Success

Please see the table below of all our winners and highly commended from our inaugural Sports Awards on the 3rd July 2017.

All awards evening photos have been published on our Facebook Page: https://www.facebook.com/stevenagesportingfuturesteam/  and Twitter Page: https://twitter.com/stevenageSFT

Please do have a look at the page and like it, we regularly update it with pictures and event information.

 

Award

Winner

Highly commended

Primary School of the year

Round Diamond

NONE

Secondary School of the Year

Thomas Alleyne

John Henry Newman

Apprentice

Gabriella Albanese

NONE

Sports Coordinator

Anne Wellings - TAA

Dave Roberts - Bedwell

Duncan Visser - TAA

Couldn’t do sports without…

Julie Mason – Almond Hill

Danuta Kwaitowski - TAA

Klaas Luchies - TAA

Stevenage Sports Ambassadors

St Nicholas

Round Diamond

Ashtree

Sports Achiever KS2

Alexandru Iftime – Broom Barns

NONE

Sports Achiever KS3

Daniel Murtagh - JHN

Omo Aikeremiokha – Barnwell

Ellie Stone – Barnwell

Young Disabled sports achiever

Faye Andrews – Marriotts

Connor Ward – Lonsdale

SSFT award

Broom Barns

Larwood

St Nicholas

Young Leader

Jessica Baird - JHN

Lottie Burtenshaw - TAA

Primary Sports Team

Almond Hill

NONE

Secondary Sports Team

JHN Year 9 Netball

TAA Year 9/10 Girls Rugby

Barnwell

Year 9 Netball

Primary School Games award

St Vincent de Paul

Round Diamond

Codicote

Secondary School Games award

Barnwell

JHN

Nobel

School Games Values

Knebworth

Peartree

Roebuck